Grzejnik płytowy czy podłogówka?

W perspektywie zbliżających się zmian w szeroko pojętym sektorze budowlanym, a zwłaszcza w kontekście nowych „Warunków Technicznych” wchodzących w życie z początkiem 2017 roku, spodziewamy się zupełnie nowego podejścia do kwestii energooszczędności. Nie tylko nadchodzące zmiany prawne ale również rosnąca świadomość każdego z nas sprawia, że szukamy takich rozwiązań które pozwolą pogodzić jakość z ceną. Potrzeba dbania o otaczające nas środowisko jak również, a może i głównie korzyści finansowe jakie wynikają z wykorzystania najnowszych rozwiązań nisko emisyjnych urządzeń grzewczych to dziś nasze priorytety. Pierwszym elementem zaraz po wyborze urządzenia grzewczego kotła (kondensacyjnego lub stało palnego- drewno, pellet), pompy ciepła, rekuperacji, etc., jest wybór formy ogrzewania. W dalszym ciągu największy wzrost notują grzejniki płytowe. Jest to najprostsza, a jednocześnie najszybsza i wymagająca najmniej nakładów (z punktu widzenia inwestora) w wykonaniu forma ogrzewania pomieszczeń.

proterm_kalkulacja_ogrzewanie

Zastosowanie grzejników płytowych w zasadzie możliwe jest w każdej instalacji (oczywiście poza budynkami pasywnymi z uwagi na definicję budynku pasywnego).

Najczęściej stosuje się instalacje łączone tj. ogrzewanie podłogowe + grzejnikowe z wykorzystaniem z pełnym zakresie walorów każdej z nich. W budynku w którym głównym źródłem ciepła jest pompa ciepła (bez względu na model) najwyższą sprawność a co za tym idzie i oszczędności uzyskamy gdy w budynku ogrzewanie pomieszczeń realizowane będzie poprzez instalacje niskotemperaturowe płaszczyznowe: podłogowe, ścienne, sufitowe. Nie mniej jednak zastosowanie kilku grzejników nie wpływa znacznie na pogorszenie efektywności ekonomicznej. Instalacje płaszczyznowe cechują się dużą bezwładnością cieplną (wolno się nagrzewają i wolno schładzają). Zapewniają jednak prawie idealny rozkład temperatury w pomieszczeniu. Nie w każdej sytuacji jednak taki rozkład temperatury jest komfortowy dla domowników. W sypialni w której spędzamy większość życia, temperatura komfortowa do spania to oczywiście sprawa indywidualna ale waha się w przedziale 18-22st. C.

Wielu specjalistów zaleca krótkie (ok. 10-15 minutowe) ale intensywne wietrzenie pomieszczenia przed snem. W pokoju z instalacją podłogową efekt wietrzenia nie utrzyma się zbyt długo ponieważ nawet po całkowitym odcięciu ogrzewania posadzka w dalszym ciągu będzie oddawać temperaturę do otoczenia. Dodatkowo wysokość (łóżka) na jakiej śpimy jest wyjątkowo niekorzystna, powietrze zbyt suche co wpływa negatywnie na jakość i długość snu.

W instalacji z grzejnikami płytowymi możemy swobodnie regulować temperaturę w stosunkowo krótkim czasie. Mała pojemność wodna grzejników powoduje, że szybko się nagrzewają i wychładzają, wtedy kiedy trzeba.

Możemy więc swobodnie zarządzać temperaturą w pomieszczeniu bez uszczerbku na pracy całej instalacji centralnego ogrzewania.

Na rynku dostępnych jest wiele grzejników nawet tych na wagę. Osobiście byłem świadkiem takiej promocji w jednym ze znanych marketów budowlanych. Na pierwszy rzut oka niczym się nie różnią. Wszystkie są białe i mają charakterystyczną „ryflowaną” płytę przednią. Tutaj jak zwykle „diabeł tkwi w szczegółach”. Na co należy zwrócić uwagę decydując się na wybór właściwego modelu?

Poza podstawowymi warunkami jak gwarancja jakości, marka producenta najważniejsza jest sprawność energetyczna grzejnika. Żaden ze znanych mi producentów nie oferuje grzejnika z innowacyjnym szeregowym przepływem czynnika, który oferuje firma KERMI. Opatentowana technologia X2 sprawia że grzejnik nie nagrzewa się równomiernie ale stopniowo, ogrzewając w pierwszej kolejności płytę przednią.

kermi_heat

Takie rozwiązanie gwarantuje kilka podstawowych korzyści;

  1. Krótszy czas nagrzewania (do 25% w porównaniu z grzejnikiem klasycznym)
  2. Większy udział promieniowania cieplnego (do 100%) zapewniający pełen komfort cieplny w krótszym czasie
  3. Oszczędność czasu, energii i nakładów na ogrzewanie (do 11%)

Jeśli weźmiemy pod uwagę że aż 75% całkowitego zużycia energii przypada na ogrzewanie budynku, to zauważymy że 11% oszczędności przełoży się na konkretną kwotę, która zostanie w kieszeni.

Wszystkie oferowane przez nas grzejniki firmy KERMI wyprodukowane zostały już w nowej technologii Therm-X2. W ofercie posiadamy również grzejniki „modernizacyjne” tzn. takie które można zamontować w miejsce starych żeliwnych bez konieczności zmiany rozstawu rur przyłączeniowych. Oczywiście takie grzejniki również wyprodukowano już w nowej technologii X2

Czy taka technologia kosztuje i przekłada się na cenę grzejnika??

Gwarantujemy atrakcyjne ceny i pełną dostępność grzejników oraz pozostałych materiałów instalacyjnych; zaworów termostatycznych, złączek, rur, etc..

Zapraszamy do odwiedzenia nas w siedzibie firmy lub kontaktu telefonicznego.

Scroll to top