Ostatni dzwonek na złożenie wniosku o pozwolenie na budowę wg WT2014

exclamation sign icon, warning sign

Uwaga!

Ostatni dzwonek na złożenie wniosku o pozwolenie na budowę wg WT2014 (warunki techniczne określone dla budynków w kwestii energooszczędności). Nowa regulacja zakłada redukcję EP(Energii Pierwotnej) do poziomu 95kWh/m2rok z aktualnie obowiązującego 120kWh/m2rok.

Kolejna zmiana – 70kWh/m2rok nastąpi z dniem 01.01.2021r.

Wg definicji EP określa roczne maksymalne, dopuszczalne zapotrzebowanie budynku na energię nieodnawialną na potrzeby CO, CWU, WM(wentylacji mechanicznej).

Co to oznacza dla Pana Nowaka czy Wiśniewskiego?

Po pierwsze opisane wartości mają odniesienie do budynków jednorodzinnych których w Polsce rocznie powstaje najwięcej bo około 90 tyś. Dla budynków wielorodzinnych natomias wartości EP przedstawiają się odpowiednio: 105(2014), 85(2017), 65(2021) kWh/m2rok.

Obecnie najczęściej stosowane rozwiązania grzewcze nawet nie zbliżą się do zakładanych wartości 95kWh/m2rok.  Najlepiej zobrazuje to poniższy opis;

  1. Kocioł stałopalny + zasobnik pojemnościowy + wentylacja grawitacyjna ~ 139kWh/m2rok
  2. Kocioł gaz. Kondens. + zasobnik pojemnościowy + went. grawitacyjna ~ 128kWh/m2rok
  3. Kocioł gazowy kondensacyjny + zasobnik pojemnościowy + rekuperacja ~ 113kWh/m2rok

Tak wyśrubowane normy WT 2017 praktycznie zamykają pewien rozdział i stosowany dotychczas model wytwarzania ciepła do ogrzania budynku i ciepłej wody. Czy można pokusić się o stwierdzenie końca ery węglowej???

Obostrzenia dotyczą w zasadzie wszelkich elementów mających wpływ na energooszczędność budynku takich jak współczynnik przenikania ciepła przez ściany, podłogi, stropy, okna, drzwi, dach, a także mają zastosowanie do stopnia zużycia energii elektrycznej na potrzeby urządzeń grzewczych i wentylacyjnych oraz ogólnym bilansie rocznym. W skrócie należy spodziewać się zwiększenia nakładów na ocieplenie budynku w każdym możliwym aspekcie.

Nowe rozporządzenie nie powoduje konieczności modernizowania budynków będących w trakcie realizacji w 2017roku, ale dotyczy jedynie tych, do których wniosek o pozwolenie na budowę złożony zostanie po 01.01.2017r.

time icon

Dla niezdecydowanych jest jeszcze czas na podjęcie właściwej decyzji , lecz ten bezlitośnie ucieka. Niemniej jednak dla tych którzy inwestycję życia rozpoczną w myśl nowych przepisów mamy miłą niespodziankę. Zapraszamy!!

Scroll to top