Vitocal – pompy ciepła polecane przez ekspertów!

Pompy ciepła są urządzeniami grzewczymi, których działanie oparte jest na darmowej energii odnawialnej, która zakumulowana jest w gruncie, powietrzu czy wodzie. Produkty te cieszą się z każdym rokiem coraz większym zainteresowaniem. W trudnych czasach geopolitycznych, rosnących cen surowców – są bowiem idealną alternatywą i sposobem na efektywne i ekonomiczne ogrzewanie i chłodzenie budynków. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat pomp ciepła Vitocal, które obecnie są najczęściej wybieranymi przez fachowców – koniecznie zapoznaj się z naszym poniższym wpisem. Zapraszamy!

Kotłownia z pompą ciepła

 

Pompa ciepła wymaga zgoła odmiennego podejścia przy budowaniu elementów kotłowni. Jednym z ważniejszych czynników jest bufor ciepła zdolny odebrać i skumulować wyprodukowaną energię. Nie wszystkie jednostki i nie każda instalacja pozwala na jego obecność w układzie grzewczym, niemniej jednak bufor energii jest bardzo ważnym elementem instalacji, który znacznie usprawnia i wydłuża czas pracy pompy ciepła. W ofercie producentów znajduje się wiele typów buforów od tych przeznaczonych do akumulacji energii na potrzeby ogrzewania wyposażone w jedną, dwie lub trzy wężownice po takie, których budowa umożliwia również produkcję ciepłej wody użytkowej. Bufory takie w zależności od budowy określa się jako biwalentne, multiwalentne lub kombinowane. W ofercie sklepu Proterm znajdują się wszystkie opisane powyżej rozwiązania. Oferujemy znane i sprawdzone marki jak Reflex, Nibe Biawar, Galmet.

Rola bufora w układzie pracy z pompą ciepła

 

Bufor w układzie pracy z pompą ciepła spełnia kilka ważnych zadań. Pełni rolę sprzęgła hydraulicznego, równoważąc tym samych przepływy hydrauliczne w obiegu grzewczym. Gromadzi energię cieplną produkowaną w sytuacji braku jej odbioru przez urządzenia grzewcze. Ta ostatnia kwestia wpływa na żywotność samej pompy ciepła. Bufor wpływa na ograniczenie tzw. taktowania pompy, czyli jej ciągłego włączania i wyłączania. Instalacje niewłaściwie zaprojektowane, w których nie zapewniono optymalnej pracy urządzeń grzewczych, znacząco zmniejszają sprawność grzewczą i żywotność tych urządzeń przez ich szybszy wyeksploatowanie.

Każde urządzenie poddane ciągłemu załączaniu i wyłączaniu po pewnym czasie ulegnie awarii, a przynajmniej wymagać będzie częstszych przeglądów serwisowych. Liniowy charakter pracy urządzenia jest po prostu lepszy od przerywanego. Pompa ciepła Vitocal pracuje w optymalnym punkcie swojej wydajności i wytwarza energię, która musi zostać odebrana/skumulowana i wykorzystana kiedy będzie taka potrzeba. Bufor o odpowiedniej pojemności przejmuje nadwyżkę energii i zapewnia ciągły charakter pracy, który z kolei wydłuża czas pracy całego układu grzewczego.

Współczynnik efektywności COP w pompach ciepła

 

Jak to działa i dlaczego jest tak istotne? Pompa ciepła uzyskuje najwyższy współczynnik efektywności COP, pracując w określonych warunkach. W zależności od rodzaju pompy ciepła, sposobu pozyskiwania energii z dolnego źródła, jakim może być woda, grunt czy powietrze, współczynnik COP określa jej sprawność/wydajność. Jednym zdaniem chodzi o to, ile uzyskamy ciepła do ogrzania domu/wody użytkowej z pracy pompy ciepła w stosunku do pobranej przez nią energii elektrycznej na potrzeby pracy sprężarki w pompie ciepła.

Dolne źródło może być względnie stałe lub zmienne. Względnie stałe to takie, które w okresie roku utrzymuje stałą średnią temperaturę i do takich zalicza się grunt oraz wodę. Zmiennym źródłem będzie w tym przypadku powietrze, które w okresie rocznym charakteryzuje się znacząco większą amplitudą. Temperatura gruntu na głębokości około 80-100 metrów będzie ulegała nieznacznym wahaniom, ale temperatura powietrza w ciągu roku zmienia się już diametralnie. Sprawność pompy łatwiej więc prognozować w przypadku pomp z dolnym źródłem ciepła. Należy jednak pamiętać, iż niewłaściwie dobrana moc pompy ciepła może doprowadzić w skrajnych przypadkach do wychłodzenia tego olbrzymiego zbiornika ciepła, jakim jest grunt w obrębie odwiertu.

Każda instalacja może zostać popsuta jeśli tylko ktoś bardzo się postara. Współczynnik COP pompy ciepła rośnie wraz ze spadkiem różnicy temperatur pomiędzy dolnym a górnym źródłem. Sprawność urządzenia rośnie również wraz z obniżeniem temperatury górnego źródła. Optymalna temperatura zasilania urządzeń grzewczych do ogrzania domu w układzie z pompą ciepła to 26-36ºC mniej optymalna to każda nieprzekraczająca 55ºC powyżej, której współczynnik COP spada, a poziom zużycia energii elektrycznej rośnie.

Pompy ciepła Vitocal – dlaczego warto postawić na urządzenia marki Viessmann?

 

Pompy ciepła są obecnie bardzo popularnym urządzeniem służącym do ogrzewania czy chłodzenia budynków. Na rynku znajduje się wiele ich modeli, a poszczególni producenci prześcigają się we wprowadzaniu na rynek modeli, które są coraz bardziej efektywne. Nie wszystkie jednak są tak dobrze przetestowane nie tylko na naszym rodzimym rynku, ale wręcz na całym świecie. Ekspercie, fachowcy chętnie wybierają, a także polecają pompy ciepła Vitocal, pochodzące od renomowanego producenta Viessmann.

Urządzenia te produkowane są w oparciu o najnowsze technologie, z materiałów, które zapewniają im efektywną i długo bezawaryjną pracę. Poza tym, dzięki właśnie wyposażeniu urządzeń w niezbędne technologie, pompy ciepła Viessmann są niezwykle komfortowe w użytkowaniu, do tego estetyczne i w porównaniu do produktów firm konkurencyjnych – bardziej kompaktowe. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat danej pompy, dopasować dany model do potrzeb swoich i swojej rodziny – skorzystaj z naszego bezpłatnego konfiguratora doboru pompy ciepła  i otrzymaj wycenę na idealnie dopasowane urządzenie. Zapraszamy!

 

Scroll to top