Ogrzewanie podłogowe Bydgoszcz Montaż i instalacja
Aktualnie ciężko znaleźć dziś bardziej ekonomiczną formę ogrzania pomieszczeń, niż ogrzewanie płaszczyznowe zwane „podłogówką”. Ogrzewanie to charakteryzuje się przede wszystkim niską temperaturą zasilania 20-50st C. To główna zaleta, która w sposób bezpośredni przekłada się na koszty ogrzewania. Optymalna temperatura zasilania płyty grzewczej to 35-45st C.
Instalacja z tradycyjnymi grzejnikami płytowymi wymaga już znacznie wyższych temperatur 55-75st C. W zależności od przyjętych różnic temperatury wewnątrz i na zewnątrz budynku, obniżenie temperatury już o 1st C może znacząco zredukować koszt ogrzewania. Należy jednak pamiętać, że samo obniżenie temperatury nijak się ma do oszczędności, jeśli nie zadbamy o ograniczenie jednostkowej straty ciepła budynku. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego nowoczesnego systemu ogrzewania — koniecznie zapoznaj się z naszym poniższym wpisem oraz ofertą. Zapraszamy!
SZUKASZ SPRAWDZONEGO INSTALATORA OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO?
NAPISZ DO NAS LUB ZADZWOŃ +52 376 83 80
RODZAJE OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO
W dzisiejszych czasach coraz większe zastosowanie ma ogrzewanie podłogowe, które zastępuje tradycyjne ogrzewanie grzejnikami. Prawidłowo zamontowane ogrzewanie podłogowe może stanowić podstawowe ogrzewanie budynku lub być uzupełnieniem dla dotychczasowej metody grzewczej. Wśród ogrzewania podłogowego wyróżnić można dwa rodzaje: wodne oraz elektryczne.
- Wodne ogrzewanie podłogowe jest jednym z najczęściej wybieranych rodzajów ogrzewania. Duża popularność wykorzystywania tego typu ogrzewania wynika z posiadania wielu zalet takich jak: równomierny rozkład ciepła, brak cyrkulacji, niskie koszty eksploatacji oraz duży komfort użytkowania. Ten rodzaj ogrzewania podłogowego składa się z zamieszczonych pod podłogą rurek, w których krąży woda. Montaż ogrzewania podłogowego wodnego jest dość kosztowną inwestycją, jednak przy prawidłowej instalacji jest gwarancją trwałości i długoletniej pracy bez konieczności naprawy.
- Drugim rodzajem ogrzewania podłogowego jest ogrzewanie podłogowe elektryczne. Ten rodzaj ogrzewania podłogowego jest zazwyczaj polecany, jako uzupełnienie dotychczas wykorzystywanego systemu grzewczego. Zamontowane pod podłogą przewody grzejne, wykonane z materiałów o specjalnym oporze elektrycznym przewodzą prąd, nagrzewają się i oddają ciepło do otoczenia. Temperatura jest regulowana przy użyciu termostatu, dzięki czemu każdy użytkownik jest w stanie dopasować optymalną temperaturę dla siebie. Ogrzewanie podłogowe eklektycznie podobnie jak wodne pozostaje niewidoczne i jest gwarancją równomiernego rozkładu temperatur.
PRZYKŁADOWE REALIZACJE MONTAŻU OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO
OGRZEWANIE PODŁOGOWE WADY I ZALETY
Ogrzewanie podłogowe to popularne rozwiązanie. Jest ono niezwykle wygodnym i efektywnym rozwiązaniem grzewczym w domach jednorodzinnych i mieszkaniach. Dzięki ogrzewaniu podłogowemu ciepło rozprowadzone jest równomiernie po całej powierzchni, a dodatkowo nie zajmuje wiele miejsca ponieważ jest ukryte w podłodze. Zanim jednak zdecydujemy się na to rozwiązanie, warto poznać wady i zalety ogrzewania podłogowego. Poniżej kilka plusów i minusów jakie niesie ze sobą instalacja „podłogówki”.
Zalety ogrzewania podłogowego
- równomierne rozprowadzanie ciepła - ogrzewanie podłogowe rozprowadza ciepło równomiernie po całej powierzchni, dzięki czemu pomieszczenie jest wygodne i bez stref chłodu,
- brak widocznych elementów grzewczych - ogrzewanie podłogowe jest ukryte, co pozwala na swobodne ustawianie mebli i dekoracji bez konieczności dostosowywania się do grzejników,
- oszczędność energii i kosztów – ogrzewanie wymaga niższej temperatury utrzymywanej we wnętrzu niż grzejniki, dlatego jest wydajne i przekłada się to na wiele oszczędności,
- zaletą ogrzewania podłogowego jest bezpieczeństwo, temperatura jest optymalna dla domowników czy zwierząt domowych,
- łatwy montaż i konserwacja,
- doskonała współpraca z nowoczesnymi, niskotemperaturowymi źródłami energii cieplnej,
Wady ogrzewania podłogowego
- bezwładność cieplna – ogrzewania podłogowego nie możemy wyłączyć w szybkim czasie, jeszcze długo będzie utrzymywać stałą temperaturę, zanim całkowicie obniży temperaturę,
- wysoki czas nagrzewania - może wymagać więcej czasu, niż inne systemy grzewcze, aby osiągnąć pożądaną temperaturę,
- ograniczenia co do aranżacji podłogi, zastosowanych materiałów – najlepiej sprawdza się kamień i ceramika, natomiast trzeba zrezygnować z puszystych dywanów,
DLACZEGO WARTO ZAINWESTOWAĆ W OGRZEWANIE PODŁOGOWE?
Ogrzewanie podłogowe poza podstawową cechą, czyli niską temperaturą zasilania, posiada znacznie więcej walorów, a do głównych należą komfort cieplny użytkowników oraz możliwość dowolnej aranżacji pomieszczeń. Komfort „ciepłych stóp i chłodnej głowy” to niewątpliwie pierwsza zaleta ogrzewania podłogowego. Przyjemność, jaka wynika z chodzenia po ciepłej podłodze zwłaszcza w przypadku tych najmniejszych użytkowników, jest bezcenna. Temperatura rozkłada się równomiernie na całej powierzchni grzewczej, wykluczając tym samym strefy zimne, ogranicza cyrkulację powietrza i nie zmniejsza jego wilgotności.
Grzejniki płytowe natomiast z racji ogrzewania pomieszczenia na zasadzie konwekcji i ogrzewania promieniowego wymuszają odpowiednią aranżację wystroju, generują cyrkulację powietrza, a także zmniejszają jego wilgotność. Na korzyść grzejników przemawia szybkość czasu ogrzania pomieszczenia, a także niska bezwładność cieplna. Po otwarciu głowicy grzejnik natychmiast oddaje ciepło do otoczenia, a po zamknięciu stosunkowo szybko się wychładza. Ogrzewanie podłogowe z racji swojego „zładu wodnego” i przenikalności cieplnej wszystkich elementów składowych jak wylewka betonowa, posadzka i jej okładzina (glazura, terakota, panele, wykładziny) reaguje znacznie wolniej na każdą zmianę nastawy temperatury.
Projekt i montaż instalacji należy przeprowadzić, uwzględniając takie czynniki jak: zapotrzebowanie pomieszczeń na moc cieplną, ich przeznaczenie, oraz rodzaj wykończenia posadzki. Modulując rozstawem rur podczas montażu pętli grzewczych, uzyskuje się różną moc grzewczą wyrażoną jednostką W/m2. Przykładowo posadzka pokryta marmurem przy temperaturze zasilania pętli grzewczej temperaturą 40st. C uzyskana moc W/m2 wynosi odpowiednio;
- Rozstaw rur 10 cm – 82 W/m2
- Rozstaw rur 12 cm – 77 W/m2
- Rozstaw rur 14 cm – 72 W/m2
- Rozstaw rur 16 cm – 68 W/m2
- Rozstaw rur 18 cm – 65 W/m2
W przypadku wykładzin i dywanów o średniej grubości moc W/m2 ulega zmniejszeniu średnio o połowę. Bardzo istotne jest zatem już na etapie projektu uwzględnić rodzaj wykończenia podłóg, aby nie powodować zwiększenia kosztów ogrzewania pomieszczeń.
Kiedy już odpowiednio zaplanujemy wszystkie szczegóły aranżacji i montażu instalacji podłogowej należy również zaplanować system regulacji temperatury. Kompletny system ogrzewania podłogowego powinien zawierać układ regulacji przepływem czynnika grzewczego, system równoważenia hydraulicznego oraz sterowania temperaturą z uwzględnieniem niskiej bezwładności cieplnej. Wybierając usługę montażu instalacji podłogówki przez firmę Proterm, masz gwarancję, że cały układ będzie spójny i doskonale skrojony pod konkretne oczekiwania. Wyspecjalizowani instalatorzy z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży instalacyjnej, zbudują instalację ogrzewania podłogowego według najwyższych standardów, a w okresie użytkowania zapewnią również wsparcie techniczne i przegląd serwisowy całej instalacji. Jeśli jesteś zainteresowany, chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat naszej oferty, realizacji czy ceny montażu - skontaktuj się nami!
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
👉Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe dla domku jednorodzinnego 100m2?
Koszt ogrzewania podłogowego należałoby kalkulować za m2 powierzchni grzewczej. W koszcie m2 podłogówki zawarta jest cena izolacji płyty styropianowej EPS, rury grzewczej, akcesoriów montażowych, a także koszt robocizny. Wszystkie powyższe elementy za wyjątkiem kosztów robocizny, które możemy ustalić na poziomie średnim rynkowym dla danego regionu, zależne są od jakości technologii wykonania. Należy pamiętać, że wybór wykonawcy oferującego najniższą cenę za m2 podłogówki, może narazić inwestora na koszty związane z wymianą całej instalacji. Tu jakość ma znaczenie, ponieważ jest to element ukryty pod posadzką.
👉Ile kosztuje serwis podłogówki?
Nie można jednoznacznie określić, ile kosztuje serwis ogrzewania podłogowego. Może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak wielkość i skomplikowanie systemu, lokalizacja, rodzaj usterki. Przeciętnie jednak koszt serwisu może wynosić od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Aby dokładnie określić koszt naprawy ogrzewania podłogowego należy skontaktować się z firmą serwisującą ogrzewanie podłogowe. Zapraszamy do kontaktu!
👉Jak działa instalacja ogrzewania podłogowego?
Ogrzewanie podłogowe działa na zasadzie oddawania ciepła przez powierzchnię podłogi, co pozwala na równomierne i wygodne ogrzanie całego pomieszczenia. Jest to bardzo efektywny sposób ogrzewania, ponieważ pozwala na oszczędzanie energii i uzyskiwanie wysokiej wydajności. Dzieje się tak za pomocą rur PEX lub maty grzewczej oraz pomp ciepła i termostatów, które kontrolują temperaturę w pomieszczeniu. Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat instalacji grzewczych - skontaktuj się z nami i otrzymaj darmową wycenę!
👉Ogrzewanie podłogowe wodne vs elektryczne?
Ogrzewanie podłogowe wodne i elektryczne znacznie różnią się od siebie. Różnicą jest przede wszystkim źródło ciepła, oraz rodzaj instalacji, a także koszt instalacji i jej efektywność. Mówi się, że ogrzewanie podłogowe wodne jest bardziej efektywne niż ogrzewanie podłogowe elektryczne, ponieważ woda jest bardziej wydajnym nośnikiem ciepła niż powietrze. To jakie ogrzewanie podłogowe wybierzemy zależy wyłącznie od indywidualnych preferencji, budżetu, a także dostępności źródeł. Warto skonsultować się w sprawie szczegółów ze specjalistami, którzy odpowiednio doradzą i poinformują o istotnych elementach instalacji. Jesteś z Bydgoszczy lub województwa kujawsko - pomorskiego? Interesują Cię nowoczesne systemy grzewcze? - nie czekaj i uzyskaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania oraz darmową wycenę montażu podłogówki. Zapraszamy!