Kotłownia – Proterm

Kotlownia-PROTERM_01

Powiedzenie, że „Szewc bez butów chodzi” sprawdziło się niestety w naszym przypadku. Modernizację własnej kotłowni odkładaliśmy w nieskończoność bo zawsze kotłownie naszych klientów były ważniejsze. Dziś możemy się już pochwalić i zaprezentować naszą nową wizytówkę. Wszystkie nasze projekty realizowane są w myśl zasady im mniej tym lepiej. Zasada ta dotyczy zarówno estetyki wykonania oraz zastosowanych rozwiązań. Wszystko co może zostać ukryte-zostaje ukryte. Plątanina rur i kształtek robiła wrażenie, ale w poprzedniej epoce.

Dziś kotłownie to z reguły sterylnie czyste pomieszczenia, a urządzenia w niej zainstalowane obsługuje się banalnie prosto. W naszych projektach wykorzystujemy najnowsze rozwiązania, korzystamy z technologii OZE, łączymy nasze doświadczenie z know-how inżynierów i doradców firmy Viessmann. Nie inaczej jest w tym przypadku.

Specyfikacja techniczna urządzenia na końcu artykułu.

Kotlownia-PROTERM_02

Do ogrzania budynku o powierzchni użytkowej 500mkw i produkcji ciepłej wody użytkowej na potrzeby kilkudziesięciu osób wybraliśmy połączenie kotła gazowego typu Vitocrossal 300 o mocy grzewczej 60kw oraz pompę ciepła Vitocal 060A z wbudowaną wężownicą. Rozwiązanie takie pokrywa z nawiązką zapotrzebowanie na moc grzewczą całego obiektu.

Prezentowany model to Vitocrosall 300 którego moc w zależności od potrzeb modulowana jest w zakresie 11,3 – 60kW. Korpus oraz komora spalania wykonane są z najwyższej jakości stali nierdzewnej. Palnik cylindryczny MatriX charakteryzuje się głęboką modulacją mocy co zapewnia doskonałe dopasowanie się kotła do aktualnego zapotrzebowania a także niezwykle ekonomiczną pracę. Wymiana ciepła zachodzi na powierzchni wymiennika który wykonany jest z wysokogatunkowej stali szlachetnej 1.4571. W praktyce to właśnie te elementy narażone są na agresywne warunki pracy. Palnik objęty jest 10 letnią gwarancją producenta.

Nad całością w sezonie grzewczym kontrolę sprawuje regulator z wbudowanym modułem pogodowym Vitotronic 200-H spięty z modułem Vitocom 100 LAN1. Moduł ten zapewnia dostęp za pośrednictwem sieci internetowej do wszystkich ustawień pracy kotła i regulacji obiegów grzewczych w takim samym zakresie jak regulacja na miejscu przy urządzeniu.

Całość czyni kotłownie wręcz bezobsługową. Istnieje kilka przypadków specyficznych gdzie ingerencja serwisu lub użytkownika jest jednak wymagana. Przykładem może być np. przerwa w dopływie gazu, spadku napięcia, spadku ciśnienia wody. W pozostałych przypadkach nadzór zdalny nad poprawną pracą kotła pełni wskazany serwis.

Kotlownia-PROTERM_03

 

Pompa ciepła powietrze/woda VITOCAL 060-A

Ciepła woda zawsze wtedy kiedy jest potrzebna. To rozwiązanie stosujemy wszędzie tam gdzie to możliwe i uzasadnione. Przykład naszej firmy doskonale to odzwierciedla. Urządzenie w okresie przejściowym tj. poza sezonem grzewczym zapewnia ciepłą wodę dla kilkudziesięciu pracowników firmy a dodatkowym bonusem jest zawsze klimatyzowana szatnia. Pompa ciepła zasysa powietrze z zewnątrz budynku i odzyskuje zawartą w nim a właściwie w parze wodnej energię. Schłodzone powietrze poprzez izolowany kanał umieszczony w zabudowie podsufitowej trafia bezpośrednio do szatni zapewniając stałą wymianę powietrza i przyjemny komfort po ciężkim dniu pracy.

Kotlownia-PROTERM_04

Dzięki zastosowaniu przepustnic na przewodach powietrznych możemy dowolnie sterować kierunkiem strumieni powietrza. W sezonie grzewczym powietrze zasysane jest z kotłowni a schłodzone natomiast wyprowadzane na zewnątrz budynku.

Kotlownia-PROTERM_06

Kotlownia-PROTERM_07 Kotlownia-PROTERM_08

Kotlownia-PROTERM_09

Podczas modernizacji wydzielono 6 obiegów grzewczych: dwa „mieszaczowe” obsługujące instalacje pomieszczeń biurowych, dwa grzejnikowe w magazynie i pomieszczeniach socjalnych, jeden do współpracy z instalacją nagrzewnic pracujących w hali magazynowej, oraz ostatni ładujący zasobnik ciepłej wody w okresie grzewczym. Każdy moduł posiada pompę o najwyższym stopniu energooszczędności klasy A.

Kotlownia-PROTERM_11

Kotlownia-PROTERM_10

Wraz z nadejściem pierwszych przymrozków, automatyka pogodowa załącza kocioł gazowy który poprzez wbudowaną wężownicę podgrzewa wodę w zasobniku. Pompa ciepła przechodzi wówczas w tryb uśpienia.

Dopełnieniem instalacji jest stacja zmiękczająca wodę Aquahome Copmact. Niska, wąska, kompaktowa. Zajmuje bardzo mało miejsca a uzdatnia wodę dla kilkudziesięciu osób. W naszym przypadku zużycie wody wynosi około 2m3/dobę. Urządzenie to podobnie jak pompy ciepła serii Vitocal polecamy i montujemy każdemu i wszędzie gdzie tylko to możliwe. Koszt urządzenia to zaledwie promil całej kotłowni a korzyści finansowe odczuwalne są już wyraźnie w pierwszym roku. Do podstawowych należy zaliczyć ochronę przed zakamienieniem wszystkich urządzeń domowych jak pralka, zmywarka, czajniki elektryczne a także armatura sanitarna, ceramiczna, kabiny natryskowe, słowem wszystko co ma bezpośredni kontakt z woda. Dodatkowym atutem jest wyraźne ograniczenie stosownych detergentów, środków piorących, czyszczących itp.

Kotlownia-PROTERM_13 Kotlownia-PROTERM_14

Nie obojętna nam pozostaje również kwestia bezpieczeństwa. Pomimo najwyższych standardów zabezpieczeń jakie stosujemy w naszych projektach, zawsze znajdzie się miejsce na klasyczną gaśnicę. Taki wymóg regulują również przepisy budowlane.

Kotlownia-PROTERM_15

Wspominaliśmy że estetyka wykonania jest dla nas priorytetowa w każdym nawet najmniejszym projekcie. Sami doceniamy również takie podejście do wykonywania prac instalacyjnych u naszych nielicznych konkurentów. Poza widokiem przyjemnym dla oka jest to również doskonała wizytówka dla wykonawcy świadcząca o jego kunszcie.

Kotlownia-PROTERM_12

Specyfikacja techniczna – Vitocrossal 300

Scroll to top