Rekuperacja Bydgoszcz – oferta Proterm.pl
Rekuperacja to najtańszy sposób na efektywne wietrzenie oraz czyste powietrze w domu bez utraty cennej energii wydatkowanej na jego ogrzanie. To, czym oddychamy, bez wątpienia wpływa na komfort życia. Świeże powietrze pobudza do działania, sprawia, że pracujemy wydajnie i po prostu czujemy się dobrze. Bez prawidłowej wentylacji pomieszczeń może dojść do zawilgocenia ścian, rozwoju grzybów i bakterii. Prawidłowa cyrkulacja powietrza zapewnia również właściwą ochronę konstrukcji budynku.
Montaż wentylacji to inwestycja, która zapewni dopływ świeżego powietrza, jednocześnie pozbywając się zużytego powietrza. Najprościej jest oczywiście otworzyć okno na pełną szerokość i spowodować przeciąg co zagwarantuję pełną wymianę powietrza w domu. Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna dostarcza świeże powietrze z zewnątrz w sposób energooszczędny. Niektóre źródła podają, iż pomieszczenia, w których na stałe przebywają ludzie, powinny być wietrzone trzy razy dziennie. Standardowa wymiana powietrza wg ustalonych norm zakłada, że strumień objętości powietrza wentylacyjnego dla mieszkań stanowi sumę strumieni usuwanych z pomieszczeń (PN-83/B-03430).
Wymiana powietrza w domu odbywa się za pośrednictwem otworów wentylacyjnych nawiewnych (np. okienne kratki wentylacyjne ścienne) oraz wywiewnych (np. anemostaty) Nawiewniki stosuje się do wentylacji pomieszczeń w układzie grawitacyjnym oraz wymuszonym, natomiast w układzie wentylacji z rekuperacją nie występują, ponieważ nawiew odbywa się przez centralę. Aby zrównoważyć konieczność ciągłej wymiany powietrza z oszczędnością energii potrzebnej do jego ogrzania, należy zastosować system rekuperacji.
CZYM JEST REKUPERACJA?
Rekuperacja to wentylacja budynku, wymiana powietrza w ilości określonej wymogami norm budowlanych, z zachowaniem zgromadzonej wewnątrz energii cieplnej. System ten powoduje, że strumień powietrza wydalanego z budynku oddaje swoje ciepło bezpośrednio do strumienia powietrza napływającego do budynku.
Wymiana ciepła odbywa się poprzez wymiennik strumieniowy bez fizycznego mieszania się tych dwóch strumieni. W wymienniku nie dochodzi do fizycznego wymieszania się powietrza zużytego i przefiltrowanego powietrza. Specjalna komora izoluje względem siebie dwa strumienie z zachowaniem stałej prędkości przepływu powietrza. W razie potrzeby w centrali rekuperacyjnej uruchamia się grzałka elektryczna, która ogrzewa powietrze napływające do centrali z zewnątrz.
System rekuperacji to kompleksowa sieć elementów, która zawiera wentylację mechaniczną budynku, w którym wymiana powietrza następuje w sposób wymuszony, system rur i kształtek wentylacyjnych, a także elementy wyposażenia dodatkowego jak kratki sufitowe, nawiewniki, anemostaty. Budynek taki cechuje się brakiem klasycznych kratek wentylacyjnych (nawiewnych i wywiewnych) montowanych na ścianie zewnętrznej lub pod oknem. Stosując rekuperację, ograniczamy ilość pyłków, jakie przedostają się do budynku, ponieważ znaczna ich ilość zostaje zatrzymana na filtrach wstępnych i nie przedostaje się do pomieszczeń wentylowanych.
System instalacji mechanicznej w obiegu zamkniętym zapewnia stałą wymianę powietrza, stały dopływ, brak przeciągów, brak różnicy ciśnienia względem otoczenia. Wymuszona cyrkulacja powietrza w odróżnieniu od wentylacji grawitacyjnej zapewnia również stabilną temperaturę i podnosi komfort cieplny użytkowników pomieszczeń.
Zadaniem rekuperatora jest usunięcie z pomieszczeń zużytego powietrza, jednocześnie ogrzanie chłodnego powietrza bez względu, jaka panuje temperatura na zewnątrz. Mikroklimat o stałych parametrach utrzymuje również odpowiednią wilgotność powietrza dostosowaną do potrzeb domowników w całym budynku. Utrzymanie stałej temperatury w budynku jest prostsze i przewidywalne. Zachęcamy do kontaktu z fachowcami z firmy Proterm, Sprawdź ofertę i poproś o wycenę oraz umów się montaż rekuperacji.
PRZYKŁADOWE REALIZACJE MONTAŻU REKUPERACJI
MONTAŻ I SERWIS REKUPERACJI W BYDGOSZCZY
Centrale wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła zwane potocznie rekuperacją posiadają bardzo szerokie możliwości adaptacyjne. Sama centrala może być zamontowana jednakowo na ścianie, podłodze lub suficie. Największym elementem systemu jest sama centrala z króćcami powietrznymi do przyłączenia kanałów wentylacyjnych, króćcami dostarczającymi powietrza do domu oraz usuwającymi zanieczyszczonego powietrza.
Gabaryty centrali, a także potrzeba dostępu w przypadku serwisu czy wymiany filtrów wstępnych determinują aranżację najbliższego otoczenia centrali. Pozostałe elementy systemu dostępne są w szerokim przedziale średnic systemowych. Rury wentylacyjne dostępne są w średnicach 63 mm, 75 mm, 125 mm, 160 mm, 180 mm, oraz kanały płaskie o wymiarach 140 × 50 mm. Wszystkie elementy systemu powinny być montowane przez autoryzowaną firmę. Specjaliści z firmy Proterm spełniają wszystkie wymogi i gwarantują montaż zgodny z zaleceniami producenta.
Każdy element systemu jak moduły i skrzynki rozdzielcze, kratki i anemostaty, kończąc na tłumiku dźwięku, muszą zostać poprawnie połączone, aby zapewnić pełen komfort użytkowania i zakładaną wydajność systemu wymiany powietrza. Całość systemu pracuje bezobsługowo z wykorzystaniem modułów do zdalnego sterowania pracą centrali. Programator pracy posiada zazwyczaj 4 podstawowe tryby pracy w tym tryb dzienny i tygodniowy. Pracę systemu kontrolują również czujniki wilgotności i CO2, regulując pracą systemu przepływu i temperatury w zależności od wskazań czujników.
Montaż całej instalacji wentylacji z odzyskiem przez uprawnionego instalatora powoduje, że serwis ogranicza się jedynie do okresowej wymiany filtrów, a inwestor nie ponosi dodatkowych kosztów ogrzania pomieszczeń. Warto zaplanować i skontaktować się z fachowcami z firmy Proterm, liderem województwa kujawsko-pomorskiego w zakresie wykonania montażu rekuperatora, omówić rodzaj wentylacji przed lub ostatecznie w trakcie budowy. Jesteśmy do Twojej dyspozycji, odwiedź naszą firmę i przekonaj się, jak ważne jest dostarczenie świeżego powietrza do domu.
KOMPLEKSOWE INSTALACJE REKUPERACJI I CENTRALI WENTYLACYJNYCH
NAPISZ DO NAS LUB ZADZWOŃ +52 376 83 80
WADY I ZALETY REKUPERACJI
Biorąc pod uwagę, iż wymiana powietrza w budynku wiąże się z utratą blisko 50% energii zużytej na jego ogrzanie, do głównych zalet zdecydowanie należy zaliczyć energooszczędność systemu rekuperacji w ogólnym bilansie energetycznym budynku. Centrale oferowane przez Proterm zapewniają odzysk ciepła na poziomie 80%-93% i wilgoci do 74%. Centrale wentylacyjne Viessmann serii Vitoair cechują się wyjątkową elastycznością i możliwością adaptacji. Brak różnicy ciśnień, stały przepływ powietrza, brak przeciągów, ograniczenie cyrkulacji kurzu i alergenów.
Wadą systemu może być jego złożoność. W zależności od wielkości mieszkań/domów jednorodzinnych stosuje się centrale wentylacyjne o wydajności do 225, 300, 325, 400 m3/h co odpowiada odpowiednio powierzchni użytkowej do 140, 190, 230 m2. System dystrybucji powietrza, inaczej wentylacja mechaniczna zawiera szereg rozwiązań umożliwiających montaż w ograniczonej przestrzeni. Montaż centrali możliwy jest na ścianie, podłodze lub w zabudowie sufitu.
Sama centrala posiada 4 króćce o średnicy systemowej DN125, 160, 180, dla powietrza zewnętrznego, nawiewanego i powietrza wywiewanego, które oddaje ciepło. Poza centralą producent oferuje system rur i urządzeń rozdzielczych o znacznie mniejszych przekrojach jak np. kanały płaskie o wymiarach 140x50mm. Ten wyjątkowy elastyczny system dystrybucji powietrza umożliwia rozprowadzenie całego systemu w bardzo ograniczonej przestrzeni sufitowej, nie ingerując znacznie w projekt aranżacji pomieszczeń.
Wszystkie elementy systemu wykonane są z wytrzymałego tworzywa PE, z certyfikowaną antybakteryjną i antystatyczną powierzchnią wewnętrzną kanału. Łączenie odbywa się w prosty i szybki sposób, a samo miejsce łączenia jest odpowiednio uszczelnione. Fachowe wykonanie instalacji systemu rekuperacji, jakie zapewnia firma Proterm, gwarantuje, że w pomieszczeniach wentylowanych będzie zawsze zdrowy i przyjemny klimat. Zmniejszy się intensywność zapachów, a dla alergików pobyt w strefie wentylacji będzie wytchnieniem od uciążliwych alergenów.
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
👉Na czym to polega rekuperacja?
Pytanie jak działa rekuperacja, pojawia się coraz częściej. W związku z rosnącymi kosztami stałymi nośników energii wzrosło zainteresowanie metodami redukującymi koszty ogrzewania. Jedną z najkorzystniejszych metod jest zastosowanie rekuperacji służącej do ogrzania powietrza nawiewanego przez ciepło zawarte w powietrzu, które jest z pomieszczenia usuwane. Jedno urządzenie zapewnia właściwą wymianę powietrza, oszczędzając energię, która dotychczas ulatywała bezpowrotnie przez komin.
👉Ile kosztuje rekuperacja?
Wielu partnerów biznesowych zwraca się z pytaniem o koszt montażu urządzenia rekuperatora. Koszty zależne są od zakresu instalacji, typu centrali, ilości elementów pośrednich, skrzynek i modułów rozdzielczych. Charakter pomieszczenia, jego funkcjonalność, a także etap, na jakim się znajduje (w przypadku budowy), determinują ostateczną wycenę kompletnej instalacji. Zachęcamy do kontaktu z wyspecjalizowaną firmą instalacyjną Proterm.
👉Jaki jest średni czas zwrotu z inwestycji w rekuperacje?
Czas zwrotu z inwestycji to pojęcie względne i zależne w dużej mierze od skali inwestycji oraz co najważniejsze od ilości strat stałych wynikających z konstrukcji budynku i jego izolacji. W dużym skrócie można stwierdzić, że czas zwrotu kosztów inwestycji w rekuperację będzie zależny od stopnia redukcji strat ciepła zużytego na ogrzanie budynku. Biorąc pod uwagę, iż za blisko 50% strat ciepła odpowiada wentylacja, to znając koszty stałe wydatkowane na ogrzewanie, można w prosty sposób obliczyć czas zwrotu kosztów zakupu i montażu systemu rekuperacji.
👉Dlaczego wentylacja grawitacyjna nie działa?
Wentylacja grawitacyjna działa na zasadzie różnicy ciśnień, jakie występują wewnątrz i na zewnątrz budynku. Jeśli temperatura na zewnątrz budynku jest niższa, następuje przepływ powietrza do wnętrza budynku o wyższej temperaturze i wytwarza się tzw. cug. Powietrze napływa do budynku poprzez nawiewniki, kratki wentylacyjne lub naturalne nieszczelności np. nieszczelne okna. Aby zapewnić właściwą wymianę powietrza w domu, należy zapewnić drożne kratki w kominach wentylacyjnych oraz drożne otwory nawiewne, przez które powietrze napływa do pomieszczeń jak nawiewniki okienne a jeśli ich brak okna należy okresowo rozszczelnić. Jeśli otwory wentylacyjne są drożne, następuje wyciąganie powietrza wewnątrz budynku przez kominy wentylacyjne i jednocześnie napływa świeże powietrze z zewnątrz. Jeśli otwory wentylacyjne nie są drożne, wentylacja grawitacyjna nie działa.